طرح زیبا روی كابینت آشپزخانه

طرح های زیبا روی كابینت از آنجا كه كابینت های آشپزخانه همواره در معرض بخارات ناشی از پخت غذا قرار دارند، پس از گذشت مدتی فرسوده می شوند و ظاهر اولیه خود را از دست می دهند.

در سال های پیشین، در سیستم كابینت بندی، تنها از فلز استفاده می شد كه البته همان طور كه می دانید فلز نیز در مجاورت مستقیم با آب و رطوبت به سرعت زنگ می زد و آسیب می دید.

184616_556

پس از آن رفته رفته این ماده جای خود را در قسمت درها، به چوب داد كه آنها هم مقاومت چندانی در برابر عوامل محیطی یاد شده نداشتند و با گذشت زمانینه چندان مدید، پوسته پوسته می شدند؛ ولی امروزه كاربرد چوب و فلز در سیستم كابینت بندی آشپزخانه ها بسیار كم شده و این مواد جای خود را به محصولی دیگر به نام ام دی اف داده اند.

این ویژگی ها برای كابینت های آشپزخانه و حتی دیگر محیط هایی كه بخارات آب به میزان زیادی در آن مكان ها وجود دارد (مثلا سرویس های بهداشتی)، حائز اهمیت است؛ لذا جایگزین شدن)MDF( به جای چوب و فلز به دوام سرویس های آشپزخانه و سرویس های مشابه كمك می كند.

با این وجود، اگر كابینت های قدیمی چوبی یا فلزی یا تركیبی از چوب و فلز به كار رفته در آشپزخانه شما به مرور زمان پوسته پوسته شده و ظاهری ناخوشایند یافته است و در ضمن تعویض آنها نیز برایتان امكان پذیر نیست، لازم نیست نمای نازیبای آنها را از این به بعد نیز تحمل كنید؛ بلكه كافی است چند قوطی رنگ روغنی ساختمان و ابزار مورد نیاز برای رنگ آمیزی را تهیه كرده و دست به كار شوید.

184611_580

اولین اقدام زیرسازی است. در صورتی كه پوشش نمای كابینت آسیب دیده یا احتمالاً مواردی مانند شكستگی یا ترك خوردگی به خصوص در چوب، پیدا كرده است، ابتدا مراحل بتونه كردن و سمباده كشی را انجام دهید و سطحی صاف جهت رنگ آمیزی آماده كنید.

رنگ آمیزی سطوح بدنه كابینت یا درهای آن را با توجه به مشخصات سطح، می توانید با قلم مو یا غلتك انجام دهید. پس از آن كه رنگ زمینه خشك شد می توانید از انواع تكنیك های پتینه استفاده كنید و با تماس ضربات پارچه، اسفنج، یا هر نوع مواد بافت دار دیگری مانند آنها، طرحی را ایجاد كنید.

البته برای اجرای چنین تكنیك هایی معمولا سطوح درها بستر مناسب تری هستند؛ لذا بهتر است بدنه و دیواره ها را به رنگ ساده ای پوشش دهید و سپس درها را به رنگی متناسب و روشی دلخواه طرح دار كنید.

در این جا به چند روش ساده و كاربردی برای رنگ آمیزی كابینت ها اشاره می كنیم:

شما می توانید از تكنیك های پتینه در محدوده ای خاص از دریا دیواره های كابینت استفاده كنید.

به این ترتیب كه به وسیله چسب نواری كاغذی اطراف قسمت هایی را كه می خواهید توسط یكی از این تكنیك ها طرح دار شود، بپوشانید یا به اصطلاح ماسكه كنید؛ سپس طرح مورد نظر را كه در داخل این محدوده ایجاد شده، اجرا كنید. پس از كندن چسب ها خواهید دید نمای كابینت آشپزخانه تان به طرزی زیبا و متفاوت آراسته شده است.

مثلا می توان سطح در را با رنگ سبز پررنگ پوشش دهید، سپس با چسب نواری، دو سطح مربع شكل در میان و نواری مستطیلی در سه وجه آن تشكیل داده و طرح هایی را نیز با ضربات پارچه ای آغشته به تركیب همان رنگ سبز با سفید و تماس با محدوده داخل چسب ها ایجاد كنید.

– كاربرد تكنیك استنسیل
شما می توانید طرحی متناسب و دلخواه انتخاب و به وسیله طلق، شابلونی از آن درست كنید. حال شابلون را در مكان های مورد نظر روی در یا بدنه كابینت و روی رنگ زمینه قرار دهید و به وسیله قلم مو یا یك تكه ابر و رنگ، طرح را چاپ كنید.

مثلا ابتدا روی سطح قرمز در كابینت خود، شابلونی به شكل چهارگوش نامساوی قرار داده و به وسیله آن، داخل محدوده ایجاد شده را با رنگ سفید بپوشانید؛ سپس طرح مشكی را روی همین چهارگوش سفید چاپ كنید.

در واقع در این پروژه دو بار از تكنیك استنسیل استفاده شده و چهره ای جدید و زیبا به آشپزخانه شما می دهد.

البته این مثال نوعی سبك مدرن به شمار می رود اما شما می توانید با توجه به سبك آشپزخانه تان طرح و رنگی متناسب انتخاب كنید.

در صورتی كه پوشش كابینت شما چه از جنس چوب و چه از جنس فلز یا حتی روكش های سطحMDF ساده و سالم است، می توانید این تكنیك را تنها با هدف تزیین روی كابینت ها انجام دهید و روی همان زمینه موجود طرح مورد نظر را چاپ كنید. به این ترتیب نمای كابینت شما به راحتی زینت می یابد.

در صورتی كه شابلون مورد استفاده شما از سطحی بزرگ تشكیل شده كه تمام سطح درِ كابینت را می پوشاند، كافی است ابتدا به وسیله پیچ گوشتی، درها و دسته های آنها را باز كنید سپس درها را روی روزنامه یا پلاستیك بزرگ
قرار دهید.

184625_954

اگر به رنگ زمینه نیاز است، ابتدا رنگ آمیزی را انجام دهید، سپس شابلون را روی كل سطح درِ كابینت قرار دهید.

رنگ دیگری انتخاب كنید و آن را به وسیله اسپری همان رنگ یا پیستوله، بر سطح شابلون و در نهایت درِ كابینت بپاشید. پس از پایان كار، شابلون را بردارید و شاهد نقش دار شدن تمام سطح در كابینت باشید.

برای طرح دار كردن پوشش كابینت های آشپزخانه ها، مانند دیگر سطوح، راه های بسیاری وجود دارد كه شما می توانید با به كارگیری خلاقیت و نوآوری از آنها استفاده كنید.

شما به راحتی می توانید با استفاده از چسب های كاغذی و با چسباندن آنها به موازات هم به صورت عمودی یا افقی روی درهای كابینت قدیمیتان و سپس رنگ آمیزی فضای داخل آنها، به وسیله قلم مو یا غلتك، به همین سادگی نمای سطح انتخابی را راه راه كنید.

البته لازم نیست همه درها را به این طرح درآورید بلكه تلفیق رنگ و طرح نیز نمایی زیبا و متفاوت ایجاد می كند. همچنین به یاد داشته باشید برای رنگ كردن درهای كابینت ها، نیازی به استفاده از تنها یك رنگ نیست؛ بلكه كاربرد رنگ های متنوع و هماهنگ در كنار هم محیطی دلپذیر و شاد را سبب می شود.

یادتان باشد نوع رنگی كه برای هر یك از تكنیك های فوق انتخاب می كنید باید قابل شست و شو باشد.

رنگ های روغنی و همچنین رنگ های آكریلیك (برای چاپ ها و پتینه) از این ویژگی برخوردارند. توجه كنید شستشوی رنگ های روغنی براق در مقام مقایسه با نوع مات آنها راحت تر است.

 

منبع: سایت اطلا ع رسانی خانواده