درب پله فرار – درب ضد حریق استاندارد

ویژگی های درب ضد حریق (درب پله فرار) استاندارد – درب خروج اضطراری چه خصوصیاتی باید داشته باشد ؟

بصورت استاندارد برای مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری که بشکل آپارتمان در چند طبقه و چند واحدی ساخته می شود در هر طبقه برای مواقع اضطراری درب مخصوص به سمت پله فرار و یا محیط امن طراحی و نصب می گردد.

علاوه بر این درب های ضد حریق برای جلوگیری از گسترش حریق مابین واحد ها و یا در موتورخانه ها و انبار ها و داخل کشتی و نیروگاه ها نیز استفاده می گردد که باعث جلوگیری از گسترش حریق در طبقات مختلف و پارتیشن های جدا گانه می شود.

[sg_popup id=2]

  پشم سنگ نسوز برای درب ضدحریق

داخل لنگه درب ضد حریق معمولا از دو لایه پشم سنگ مقاوم در برابر حرارت تعبیه می گردد و دور لنگه درب، زوار لاستیکی نسوز تعبیه شده است.

قفل و یراق استفاده شده برای درب های ضد حریق بصورت استاندارد دستگیره پانیک بار – (ضربه ای) که از سمت داخل نصب می گردد و با ضربه دست و یا پا ضامن قفل آزاد می گردد.

برای کلیه درب های ضد حریق آرام بند (جک هیدرولیکی درب) “حتما” بایستی نصب گردد که متاسفانه به علت کاستن از هزینه ها، این وسیله بر روی درب نصب نمیگردد.

رنگ چهارچوب و لنگه درب ضد حریق از رنگ کوره ای (پودری) الکترواستاتیک می باشد که در برابر ضربه، خش و فشار مقاوم می باشد.

در رابطه با شیشه خور بودن درب های ضد حریق که بیشتر مشتریان تقاضا دارند به این نکته توجه گردد که شیشه استفاده شده برای درب های ضد حریق باید مقاوم در برابر فشار و گرما باشد (شیشه های معمولی و یا سکوریت، مقاوم در برابر حریق نمی باشند) که به اشتباه بیشتر تولید کنندگان از شیشه های معمولی برای درب های ضد حریق استفاده می کنند.

درب خروج اضطراری

توضیح مختصر در رابطه با خصوصیات شیشه در مقابل حریق :

در هنگام آتش سوزی در ساختمان و یا بصورت مشخص داخل اتاق، گسترش حریق رابطه مستقیمی با ورودی اکسیژن منتهی به اتاق دارد. پنجره و درب تنها مبادی ورودی اکسیژن از بیرون به فضای داخل هستند( تا زمانیکه سقف و دیوارها فرو نریخته اند). اگر در ساختار درب از شیشه معمولی استفاده شود به محض افزایش درجه حرارت تا 100 یا 120 درجه سانتیگراد شیشه می شکند. در این حالت، آتش سوزی بدون تاخیر گسترش می یابد. شیشه معمولی که سکوریت شود نیز از لحاظ عملکرد تفاوت چندانی با شیشه معمولی ندارد در اثر شکست به قطعات ریز و غیر برنده خرد می شود.

شیشه مقاوم در آتش

شیشه های ضد حریق در مقابل حرارت کدر می شود ولی حالت خود را حفظ می کند و در نوع سه لایه آن حتی از تبادل حرارت نیز جلوگیری می کند. این نوع شیشه ها محصولی تخصصی می باشد که فن ساخت آن بصورت محدود در اختیار چند کشور می باشد. این شیشه ها معمولا از آلمان و یا اسپانیا در ابعاد سفارش داده شده برش خورده و وارد کشور می شود و در اماکن خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت ایران درب جهت استاندارد نمودن درب های ضد حریق از این شیشه ها به سفارش مشتری استفاده می کند که شامل مابه التفاوت نیز میگردد و یا تهیه و خرید این شیشه به عهده مشتری می باشد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید